Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku ostatni z 21 aktów oskarżenia przeciwko 145 osobom, oskarżonym o fałszowanie dokumentów, pomocnictwo w ich fałszowaniu i używanie podrobionych dokumentów. Tym samym funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej zakończyli ciąg postępowań karnych dotyczących fałszerzy dokumentów.
Sprawa miała swój początek na początku listopada 2008 r., kiedy to funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku Rębiechowie ujawnili sfałszowany dowód osobisty w bagażu pasażera przekraczającego granicę. Kilka dni później Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zdecydowała o wszczęciu śledztwa i powierzeniu prowadzenia tej sprawy przez Morski Oddział Straży Granicznej. Śledztwo jeszcze w tym samym dniu połączono z innym, prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku, dotyczącym podrabiania oraz przygotowań do podrobienia różnych dokumentów. Czynności dochodzeniowo-śledcze doprowadziły do ujawnienia w czerwcu 2010 r. warsztatów fałszerskich, które znajdowały się w dwóch mieszkaniach na terenie Gdańska. Podczas przeszukań funkcjonariusze znaleźli szereg gotowych dokumentów oraz nośniki danych zawierające skany sfałszowanych dokumentów.
Śledczy ujawnili łącznie przeszło 2000 sfałszowanych dokumentów, m.in. świadectw ukończenia wyższych studiów zawodowych i magisterskich, szkół średnich, maturalnych, aktów notarialnych, wyroków sądowych, postanowień prokuratorskich, dowodów rejestracyjnych pojazdów, badań technicznych pojazdów, dokumentów tożsamości, książeczek wojskowych, a także aktów urodzeń, ślubów i zgonów. Ujawnili łącznie 268 wizerunków osób w postaci zdjęć do dokumentów tożsamości oraz praw jazdy.
W toku postępowania funkcjonariusze MOSG przesłuchali łącznie 1233 świadków, przeprowadzili 416 przeszukań, zabezpieczyli 6 pojazdów o łącznej wartości 310 tys. zł, amunicję karabinową i substancje odurzające. Zatrzymali podejrzanych o wyłudzenia kredytów bankowych oraz odszkodowań komunikacyjnych na łączną kwotę 913 tys. zł. Ustalili podejrzanych o fałszowanie dokumentów, osoby zlecające fałszerstwa i używające tych podrobionych dokumentów, a także pośredników, będących ogniwem kontaktowym pomiędzy fałszerzami a odbiorcami falsyfikatów. Z uwagi na międzynarodowy charakter popełnianych przestępstw ściśle współpracowali z organami ścigania Niemiec, Hiszpanii, Czech i Wielkiej Brytanii.
Łącznie w tym wątku śledztwa zarzuty przedstawiono 89 osobom. Postępowania wobec tych osób były sukcesywnie kończone aktami oskarżenia. Z uwagi na znaczną ilość zabezpieczonego materiału dowodowego 29 grudnia 2012 r. dokonano wyłączenia pozostałego w śledztwie materiału do dalszego prowadzenia. Dotyczyło to innych, wówczas nieustalonych osób, które posługiwały się podrobionymi lub przerobionymi dokumentami. Jednym z wątków był proceder rejestracji pochodzących z przestępstwa pojazdów w oparciu o pochodzące z przestępstwa dokumenty.
W tym postępowaniu funkcjonariusze MOSG przesłuchali 670 świadków, przeszukali 290 mieszkań, pomieszczeń gospodarczych oraz pojazdów. Zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, zagrożonych karą do 5 lat pozbawienia wolności, przedstawiono kolejnym podejrzanym. Funkcjonariusze MOSG wycofali z obrotu 77 dokumentów w postaci: praw jazdy, dyplomów szkół i świadectw maturalnych, aktów notarialnych i innych, a do Systemu Informacyjnego Schengen wprowadzili zastrzeżenia 110 dokumentów – praw jazdy i dowodów osobistych.
30 grudnia 2014 r. prokurator skierował do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku ostatni akt oskarżenia w tej sprawie, kończąc tym samym trwający od 2008 r. ciąg postępowań karnych dotyczących fałszerzy dokumentów. Wysyłanie do sądów odrębnych aktów oskarżenia było podyktowane koniecznością sprawnego prowadzenia śledztwa i późniejszego postępowania sądowego. Łącznie Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku, w okresie od 27 marca 2009 r., do 30 grudnia 2014 r., skierowała do trójmiejskich sądów 21 aktów oskarżenia, przeciwko 145 osobom, oskarżonym o fałszowanie dokumentów, zlecanie i pomocnictwo w ich fałszowaniu oraz o używanie podrobionych dokumentów.