Podstawą prawną do współdziałania są przepisy ustaw o Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy, a celem zapewnienie sprawnego i skoordynowanego współdziałania obu urzędów w zakresie wspólnych działań i inicjatyw dotyczących zapobiegania i zwalczania powierzania nielegalnego wykonywania pracy cudzoziemcom oraz nielegalnego wykonywania przez nich pracy.
Porozumienie reguluje również kwestie wspólnych kontroli realizowanych przez inspektorów pracy i funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Od początku roku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w sumie 228 kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców i powierzenia wykonywania im pracy. Nieprawidłowości wykryto w 166 przypadkach. W trakcie kontroli ujawniono 757 cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę niezgodnie z obowiązującymi przepisami. W lipcu funkcjonariusze MOSG ujawnili 110 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców, przy czym w trakcie tylko jednej kontroli funkcjonariusze Placówki SG w Gdańsku stwierdzili fakt nielegalnego wykonywania pracy przez 35 obywateli Ukrainy i Białorusi. Wśród pracodawców naruszających przepisy dotyczące powierzania cudzoziemcom wykonywania pracy dominuje branża budowlana oraz produkcja, głównie w sektorze stoczniowym.