Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnie tuż przed godz. 4.45. Dokładnie 77 lat temu o tej porze doszło do niemieckiego ataku na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na gdańskim półwyspie.
- Dziś musimy robić wszystko także współdziałając z naszymi sojusznikami, aby taka sytuacja nigdy więcej nie dotknęła naszego kraju, naszego społeczeństwa, ale także i nie dotknęła naszych sąsiadów – powiedział prezydent. Wspomniał również słowa Jana Pawła II o tym, że każdy ma w życiu swoje Westerplatte. Nawiązał do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2009 roku na Westerplatte mówił, że nigdy nie można pokazywać uległości wobec totalitaryzmu.
Kulminacyjnym punktem obchodów był Apel Poległych i składanie kwiatów u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża. Wieniec złożyli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wiązankę kwiatów od Straży Granicznej, wspólnie z przedstawicielami pomorskich służb mundurowych, złożył kontradm. SG Piotr Stocki.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się też z marynarzami 3. Flotylli Okrętów w Gdyni i funkcjonariuszami Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Towarzyszyła mu minister Małgorzata Sadurska, Szef KPRP oraz minister Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, obecny był kontradm. SG Piotr Stocki.
Delegacje funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej oddadzą cześć obrońcom września 1939 roku m.in. w Gdańsku pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, Malborku, Szymankowie i Tczewie, gdzie obchody uświetni Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej.