Uroczystość odbyła się na terenie gdańskiego lotniska. Klucze do konsoli sterowania podwiózł i podał wojewodzie pomorskiemu robot. Dariusz Drelich przekazał je kontradm. SG Piotrowi Stockiemu, komendantowi Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
- Z przyjemnością oddaję do dyspozycji Straży Granicznej najnowszej generacji sprzęt, który w znaczący sposób pomoże funkcjonariuszom dbać o bezpieczeństwo mieszkańców Pomorza i pasażerów portu lotniczego. – powiedział wojewoda.
Wyprodukowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie kosztował 1.045 tys. zł i został sfinansowany z funduszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczonych na utrzymanie przejść granicznych. Urządzenie będzie wykorzystywane przez funkcjonariuszy Placówki SG w Gdańsku do działań związanych z rozpoznaniem lub neutralizacją zagrożeń.
A te, jak mówił obecny na uroczystości Tomasz Kloskowski prezes zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku, stanowią pozostawiane bez opieki na terenie lotniska bagaże i przedmioty. Ich znaczną część stanowią duże walizki porzucane przez pasażerów, którzy nie chcą płacić dodatkowych kosztów za nadbagaż.
Wojewoda pomorski podkreślił że Morski Oddział Straży Granicznej nie tylko posiada najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia służące do ochrony granicy , ale profesjonalnie wyszkolonych funkcjonariuszy, którzy potrafią z wyprzedzeniem reagować na wszelkie zagrożenia.
Kontradm. SG Piotr Stocki podziękował wojewodzie pomorskiemu, a także Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za nowy sprzęt, który usprawni wszelkie działania minersko-pirotechniczne na gdańskim lotnisku, a tym samym, jak dodał prezes portu lotniczego, przyczyni się do upłynnienia ruchu pasażerskiego.
Dzięki zastosowaniu robota IBIS z dużym udźwigiem manipulatora, tego typu przedmioty będą mogły być z łatwością przemieszczane w celu poddania ich kontroli lub usunięcia z terenu lotniska. Możliwości „siłowe” nowego robota znacznie przewyższają możliwości dotychczasowego robota, który wspomagał pracę minerów-pirotechników z Placówki SG w Gdańsku. Duży potrafi samodzielnie przeciągać nie tylko samochody osobowe, ale nawet duże pojazdy dostawcze. Ponadto IBIS jest przystosowany do współpracy ze sprzętem specjalistycznym, który już jest na wyposażeniu PSG w Gdańsku (wyrzutnik pirotechniczny WP-20Y, przenośny zestaw RTG SCANNA). Wymiary zewnętrzne robota (pomimo tego, że jest to duży robot) umożliwiają jego szybki transport za pomocą samochodu specjalnego typu ambulans pirotechniczny, który Placówka SG w Gdańsku posiada od początku 2013 r.
Dodatkową jezdną kamerę dużego robota pirotechnicznego stanowi taktyczny robot miotany, który może być wykorzystywany zarówno podczas działań minersko-pirotechnicznych wspólnie z dużym robotem pirotechnicznym (umożliwia wtedy obserwację dużego robota IBIS, gdy jest on niewidoczny dla operatora), jak również jako narzędzie do prowadzenia samodzielnego rozpoznania minersko-pirotechnicznego miejsc trudno dostępnych dla większego robota.
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Placówki SG w Gdańsku zaprezentowali na wydzielonej płycie lotniska praktyczne umiejętności IBISA, czyli neutralizację ładunku niebezpiecznego.