Analiza dokumentów wykazała, że naruszenie prawa przez cudzoziemców i ich pracodawców polegało na zawarciu umów bez wymaganych zezwoleń na pracę. Strażnicy graniczni ustalili ponadto, że także prezes szczecińskiej agencji zatrudnienia pracował bez zezwolenia na pracę. Wszczęte zostały postępowania w sprawach o wykroczenia.
Od początku roku do końca listopada funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 374 kontrole legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia przez nich działalności gospodarczej i powierzenia wykonywania im pracy, w wyniku których ujawnili 1195 nielegalnie pracujących cudzoziemców. W większości byli to obywatele Ukrainy. W tym samym okresie z tego tytułu funkcjonariusze MOSG wystawili 274 decyzje o zobowiązaniu do opuszczenia naszego kraju.
Ośmiu cudzoziemców natomiast otrzymało w ciągu ostatnich pięciu dni decyzje zobowiązujące do powrotu po przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Szczecina, Gdyni, Gdańska i Elbląga kontrolach legalności zatrudnienia i pobytu.
Polskę musi opuścić siedmioro cudzoziemców z Ukrainy i obywatel Uzbekistanu, których skontrolowali strażnicy graniczni, stwierdzając brak ważnych wiz i nielegalne wykonywanie pracy.
Wobec wszystkich orzeczono zakazy ponownego wjazdu od sześciu miesięcy do roku.