W wyniku przeprowadzonych kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców funkcjonariusze stwierdzili, że nielegalną pracę świadczyło sześciu obywateli Ukrainy, którzy byli robotnikami na budowie w powiecie kamieńskim (woj. zachodniopomorskie) i trzech Białorusinów - spawaczy na budowie w Elblągu. Cudzoziemcy zostali zatrudnieni bez wymaganych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Wszystkim 16 marca wystawiono decyzje nakazujące opuszczenie Polski i zakazujące przez rok ponownego wjazdu. Wobec pracodawców skierowane zostaną do sądów wnioski o ukaranie.
Kolejnemu obywatelowi Ukrainy 15 marca komendant szczecińskiej Straży Granicznej wydał decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia Polski i rocznym zakazie wjazdu. Mężczyzna miał prowadzić działalność kulturalną, a w rzeczywistości cel jego pobytu w Polsce był inny.
Przymusowo Polskę opuścić musiał Ukrainiec zatrzymany 14 marca przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Ustce. Cudzoziemiec nie zastosował się do wydanej wcześniej decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia Polski.