1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące – zakończyło się 2 października 1944 roku. Co roku 1 sierpnia Polacy oddają hołd poległym powstańcom, uczestnicząc w uroczystościach upamiętniających ich heroiczną walkę, zatrzymując się na minutę o 17.00 – godzinie „W”, oznaczającej wybuch powstania.
Straż Graniczna także kultywuje pamięć o bohaterskich powstańcach, którzy w 1944 roku walczyli o wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Gdańskie uroczystości w kwaterze Armii Krajowej na cmentarzu Łostowickim, zorganizowane przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego rozpoczęto meldunkiem o gotowości pododdziałów. Punktualnie o 17 zawyły syreny, a po nich Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej odegrała hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Były wystąpienia Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza oraz Wiceprezydenta Gdańska. Była wspólna modlitwa poprowadzona przez ks. prałata kmdr. dr. Mariana Próchniaka, Kapelana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów i złożenie wieńców przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej. Wspólnie z przedstawicielami pomorskich służb mundurowych kwiaty złożył Komendant MOSG kmdr SG dr Piotr Patla.
Na zakończenie uroczystości Orkiestra MOSG odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.