Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się tradycyjnie tuż przed godz. 4.45 dźwiękiem syreny alarmowej. Właśnie o tej porze 78 lat temu pancernik „Schleswig-Holstein”, który z kurtuazyjną wizytą wpłynął do portu w Gdańsku kilka dni wcześniej, ostrzelał polską Wojskową Składnicę Tranzytową.
Modlitewny apel odczytał metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Obecna na uroczystości Premier Beata Szydło podkreśliła w swoim przemówieniu, że Westerplatte to wyjątkowy symbol niezłomności i patriotyzmu. „Dla Polski II Wojna Światowa to nie był tylko konflikt militarny, ale niespotykana dotąd w historii hekatomba zwyczajnych ludzi. Wszystko to działo się na oczach świata, na oczach Europy, która wtedy nie chciała ginąć za Gdańsk, za to polscy żołnierze ginęli za wolność europejskich narodów na wszystkich frontach wojny" - powiedziała.
Po apelu Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Łapiński wspólnie z Komendantem Morskiego Oddziału SG kmdr. SG dr. Piotrem Patlą złożył wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
Przedstawiciele Morskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli też w uroczystościach m.in. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, w miejscach pamięci w Szymankowie, Tczewie, Kałdowie, Świnoujściu.