Oficerowie Marynarki Wojennej, bohaterowie obrony polskiego wybrzeża z 1939 roku, służący w marynarce również po II wojnie światowej, w grudniu 1952 roku zostali straceni na podstawie wyroku sądu wojskowego po sfingowanym procesie i fikcyjnym oskarżeniu o udział w spisku przeciwko państwu polskiemu.
Nad całością prac związanych ze sprowadzeniem szczątków marynarzy do Gdyni oraz budową Kwatery Pamięci czuwał pod patronatem Prezydenta RP Komitet Organizacyjny, w którego skład weszli przedstawiciele rodzin śp. oficerów Marynarki Wojennej, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdyni, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Osób Represjonowanych.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 15 grudnia w kościele Bożego Ciała w Helu od wystawienia trumien ze szczątkami oficerów. Po mszy i uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Obrońców Helu okrętami Marynarki Wojennej trumny przetransportowano na gdyńskie Oksywie.
Oficerowie spoczęli w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. W uroczystości uczestniczył Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG dr Piotr Patla, który oddał hołd zamordowanym oficerom i złożył kwiaty.