Funkcjonariusze z Placówki SG we Władysławowie skontrolowali firmę budowlaną pod Lęborkiem. Szczegółowo sprawdzili zatrudnienie 4 cudzoziemców z Ukrainy. Jedna osoba pracowała bez wymaganego zezwolenia. Ponadto w stosunku do 3 obcokrajowców właściciel firmy nie dopełnił obowiązku powiadomienia urzędu pracy o podjęciu bądź niepodjęciu pracy, co jest wykroczeniem. W jego sprawie do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie.
Elbląscy strażnicy graniczni badali zatrudnienie 12 cudzoziemców w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Stegnie. Stwierdzili, że 10 obywateli Ukrainy świadczyło pracę z naruszeniem prawa. Polegało ono na rozbieżności pomiędzy faktyczną liczbą przepracowanych godzin, a limitem ustalonym w oświadczeniach pracodawcy. Z uwagi na charakter tych uchybień zostali pouczeni o odpowiedzialności za popełnione wykroczenia. Jednak wobec właściciela ośrodka Straż Graniczna skieruje do sądu wniosek o ukaranie. Funkcjonariusze ustalili, że nie dopełnił obowiązku informacyjnego wobec urzędu pracy, dopuszczając się popełnienia 11 wykroczeń.
Ośrodek wczasowy w Jarosławcu kontrolowali w tym samym zakresie funkcjonariusze SG z Kołobrzegu. Weryfikowali zatrudnienie 14 kobiet z Ukrainy i Białorusi pracujących jako sprzątaczki i konserwatorki. Strażnicy graniczni ustalili, że pracodawca wobec urzędu pracy nie dopełnił obowiązku informacyjnego odnośnie 10 osób, za co został ukarany pięciusetzłotowym mandatem.
Szczecińscy funkcjonariusze zajmowali się zatrudnieniem 28 cudzoziemców z Ukrainy przez agencję pracy w Szczecinie i firmę usługową w Barlinku. Stwierdzili, że 17 osób pracowało bez zezwolenia. Wobec pracodawców i cudzoziemców wszczęte zostaną sprawy o wykroczenia. Dwóch cudzoziemców zostało ukaranych mandatami po tysiąc złotych każdy.