Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Nielegalna praca, przeterminowane pobyty i niepożądani - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nielegalna praca, przeterminowane pobyty i niepożądani

tg
21.12.2018

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie 18 i 19 grudnia zakończyli kontrole legalności zatrudnienia w dwóch miejscowych agencjach zatrudnienia. Zweryfikowali dokumenty prawie 800 cudzoziemców. Ustalili, że 14 osób nielegalnie wykonywało pracę.

W jednej agencji pracowało 431 cudzoziemców. 4 obywateli Ukrainy świadczyło pracę bez wymaganego zezwolenia. Za naruszenie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy cudzoziemców i szefa agencji funkcjonariusze ukarali mandatami na łączną kwotę 2100 zł.

W drugim podmiocie kontroli poddano 366 cudzoziemców. Stwierdzono nielegalne wykonywanie pracy przez 10 cudzoziemców (podstawa pobytu w Polsce 2 Gruzinów nie uprawniała ich pracy, 5 kolejnych obywateli tego państwa i 3 Ukraińców pracowało bez wymaganego zezwolenia). Wobec cudzoziemców zostaną skierowane do sądu wnioski o ich ukaranie. Za niedopełnienie obowiązków wynikających z zapisu ustawy właściciela firmy ukarano pięciusetzłotowym mandatem.

Przed sądem odpowiedzą także właściciele obu podmiotów, którzy nielegalnie powierzyli cudzoziemcom pracę. Grozi im grzywna do 30 tys. zł.

W tygodniu natomiast 27 cudzoziemców otrzymało decyzje zobowiązujące do powrotu po przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu, Ustki, Władysławowa i Gdańska kontrolach legalności pobytu i zatrudnienia.

Decyzje otrzymało 24 obywateli Ukrainy, Białorusin, Mołdawianin oraz obywatelka Tadżykistanu. Funkcjonariusze ustalili, że 10 cudzoziemców przeterminowało pobyt w Polsce, 6 nie miało ważnych wiz lub innych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu, kolejnych 6 nielegalnie wykonywało pracę, 2 przekroczyło granicę państwową wbrew przepisom, a cel pobytu 1 był niezgodny z deklarowanym. Ponadto dane osobowe 2 osób znajdowały się w wykazie cudzoziemców, których pobyt w Polsce jest niepożądany. Dodatkowo w przypadku jednej z tych osób w Systemie Informacyjnym Schengen znajdowało się zastrzeżenie o odmowie wjazdu. Wobec wszystkich orzeczone zostały czasowe zakazy wjazdu do Polski wynoszące od 6 miesięcy do 3 lat.

 

  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
do góry