Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Powrót funkcjonariuszy z misji wspierającej służby macedońskie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Powrót funkcjonariuszy z misji wspierającej służby macedońskie

tg
07.02.2019

Do Polski 6 lutego wrócili funkcjonariusze biorący udział w pierwszej w tym roku edycji misji wspierającej Policję Graniczną Republiki Macedonii w ochronie granicy macedońsko - greckiej. W zastępstwie Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu funkcjonariuszy przywitała Zastępca Komendanta ds. Dydaktycznych płk SG Małgorzata Sakaluk.

W operacji wsparcia wzięło udział trzydziestu funkcjonariuszy z Morskiego, Warmińsko - Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego,  Karpackiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Biura Spraw Wewnętrznych SG oraz Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Dowódcą grupy był kpt. SG Adam Maślaczyk, który na co dzień pełni służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej.

Podczas miesięcznej służby na granicy macedońsko-greckiej polscy funkcjonariusze realizowali zadania, jakie wynikają z podpisanych umów międzynarodowych w zakresie wspólnych operacji, służących ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granicę wspieranego państwa.
 
Wyjazd był poprzedzony tygodniowym szkoleniem zgrywającym przeprowadzonym przez kadrę dydaktyczną Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Funkcjonariusze, w trakcie zajęć, zapoznawali się m.in. z przepisami prawa Republiki Macedonii oraz zwyczajami kulturowymi tamtego regionu. Doskonalili posługiwanie się bronią palną i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego, prowadzili kontrolę pojazdów i osób. Zrealizowali również ćwiczenia z zasad udzielania pierwszej pomocy w trakcie wykonywania zadań służbowych, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu.
  • Fot. OSSSG
    Fot. OSSSG
do góry