Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Produkowali papierosy i tytoń do fajek wodnych. Skarb Państwa mógł stracić 20 mln zł - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Produkowali papierosy i tytoń do fajek wodnych. Skarb Państwa mógł stracić 20 mln zł

z
06.03.2019

Fabrykę papierosów i linię technologiczną do produkcji melasy zlikwidowali niedaleko Rzgowa w woj. łódzkim funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej. Zabezpieczono blisko 1,5 tony tytoniu, gotowy produkt i urządzenia do produkcji papierosów. Do sprawy zatrzymano 5 osób. Wstępne ustalenia wskazują, że fabryka mogła produkować 400 tysięcy papierosów dziennie, a straty Skarbu Państwa mogły wynieść nawet 20 mln zł.

Nielegalny proceder przerwali wspólnie funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Łodzi i funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno – Skarbowego w Łodzi, którzy jednocześnie wkroczyli na teren kilku posesji w rejonie Rzgowa w woj. łódzkim. Na jednej z nich ukryta była fabryka papierosów. Tam też zatrzymano 4 osoby, które na widok mundurowych próbowały uciekać. Niebawem w ręce funkcjonariuszy wpadła kolejna osoba. Podczas akcji zabezpieczono urządzenia do produkcji papierosów, blisko 1,5 tony tytoniu bez akcyzy i 360 tysięcy gotowych papierosów.

Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że dzienna produkcja zlikwidowanej fabryki mogła wynieść nawet 400 tysięcy papierosów, a biorąc pod uwagę, że fabryka działała od dłuższego czasu, straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć blisko 20 mln zł.

Podczas przeszukania następnych posesji zlikwidowano linię technologiczną do produkcji melasy, czyli tytoniu do fajek wodnych. Zabezpieczono maszynę do cięcia liści tytoniu i inne urządzenia, które teraz stanowią dowód w sprawie.
Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Pabianicach, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. produkcji i przechowywania wyrobów tytoniowych bez akcyzy oraz uszczuplenia należności podatkowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Łódzki Urząd Celno - Skarbowy w Łodzi.

 

  • Fot. SG
    Fot. SG
do góry