Spotkanie poświęcone metodom zwalczania nielegalnej migracji, w tym głównie procedurom identyfikacji oraz organizowania powrotów przymusowych, skierowane było do komendantów placówek i kierowników komórek do spraw cudzoziemców w MOSG. W roli prelegentów wystąpili przedstawiciele Collegium Civitas, Centrum Obsługi Projektów Europejskich MSWiA, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Zarządu do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej, Wydziału Operacyjno-Śledczego MOSG, Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie oraz Podlaskiego, Śląskiego, Karpackiego, Bieszczadzkiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie organizacji powrotów przymusowych i elementów wpływających na zwiększenie ich skuteczności. Wystąpienia dotyczyły m.in. perspektyw finansowych FAMI w obszarze powrotów i postępowań odwoławczych w sprawach o zobowiązania cudzoziemców do powrotu bez terminu. Przedstawiciele ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców mówili o praktycznych aspektach powrotów przymusowych na przykładzie działań podejmowanych w ośrodkach detencyjnych, w tym sytuacji kryzysowych. Znaczenie współpracy międzyinstytucjonalnej i wymiany informacji w procesie działań identyfikacyjno - powrotowych zostało omówione na przykładzie współdziałania ze stroną ukraińską oraz poprzez Polsko – Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku.
Odrębny blok stanowiła tematyka z zakresu zjawisk ekstremizmu i radykalizmu oraz identyfikacji kulturowo - społecznej cudzoziemców z terenów zagrożonych tymi wpływami. Wykłady na temat mechanizmów powstawania konfliktów w społecznościach imigranckich oraz roli kobiet w kulturze wschodu wygłosiła dr Magdalena El Ghamari - kierownik Pracowni Badań Bezpieczeństwa Kulturowego Collegium Civitas.
Spotkanie było również okazją do przekazania komendantom placówek MOSG oraz kierownikom grup i zespołów uwag Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG dotyczących przygotowań, przebiegu oraz oceny tegorocznej misji ewaluacyjnej w obszarze powrotów w Polsce.
Konferencja odbyła się w ramach projektu 1/9-2018/BK-FAMI „Wzmacnianie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów - część II” Fundusz Azylu, Migracji i Integracji „Bezpieczna przystań”.