Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Funkcjonariusze MOSG w drodze do Republiki Macedonii Północnej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze MOSG w drodze do Republiki Macedonii Północnej

tg
30.09.2019

Trzech funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej 29 września wyjechało z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu do Republiki Macedonii Północnej, aby wspierać tamtejszą Policję Graniczną w przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu. Łącznie 30-osobowa grupa funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej już po raz dziewiąty w tym roku realizować będzie zadania na macedońsko-greckiej granicy.

Oprócz funkcjonariuszy z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w misji wezmą udział także z Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Bieszczadzkiego, Nadbużańskiego, Śląskiego, Karpackiego, Nadodrzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału SG, Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie, Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie, Komendy Głównej SG i Biura Spraw Wewnętrznych SG.

Do zadań, które polscy funkcjonariusze będą wykonywać poza granicami RP będzie należało m.in. zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami granicznymi oraz rejestracja wniosków o ochronę międzynarodową i weryfikacja autentyczności dokumentów.

Przed wyjazdem uczestnicy misji wzięli udział w kursie doskonalącym „Przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych w ramach współpracy transgranicznej z państwami członkowskimi UE oraz innymi państwami w ramach umów bilateralnych”. W trakcie szkolenia funkcjonariusze ćwiczyli taktykę i techniki realizacji czynności służbowych w obiektach zurbanizowanych, zatrzymywanie oraz doprowadzanie osób zatrzymanych, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, zasady udzielania pierwszej pomocy, a także zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie i terenie. Uczestniczyli również w wykładach na temat tradycji i kultury macedońskiej.

 • Fot. OSS SG
  Fot. OSS SG
 • Fot. OSS SG
  Fot. OSS SG
 • Fot. OSS SG
  Fot. OSS SG
 • Fot. OSS SG
  Fot. OSS SG
 • Fot. OSS SG
  Fot. OSS SG
do góry