W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III liceum oraz technikum o profilu mundurowym. Strażnicy graniczni omówili wymogi ustawowe stawiane kandydatom do służby w Straży Granicznej. Poinformowali również uczniów, jak wygląda przebieg postępowania kwalifikacyjnego. Przed zakończeniem spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień w służbie oraz rozmów z funkcjonariuszami o naborze.
Dzień wcześniej z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku spotkał się funkcjonariusz z Wydziału Kadr i Szkolenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przybliżył uczniom specyfikę funkcjonowania Morskiego Oddziału Straży Granicznej i szczegółowo opowiedział, jak wygląda nabór do służby. Zainteresowani mogli na miejscu uzyskać wszelkie informacje dotyczące rekrutacji.
Przypominamy, że w Morskim Oddziale Straży Granicznej rozpoczął się nowy nabór do służby. W tym roku na kandydatów czeka 60 miejsc. Chętni mogą składać dokumenty w najbliższej miejscu zamieszkania jednostce Straży Granicznej, także w godzinach popołudniowych oraz w niektóre soboty po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu godziny.
Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów są na stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58 524 24 24. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
Osoby chętne do pracy w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, gdzie służbę pełnią polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.