Z uwagi na obowiązujące ograniczenia, uroczystość odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym. W obecności pocztu sztandarowego ślubowanie od 8 kobiet i 7 mężczyzn odebrał Komendant MOSG kontradm. SG Andrzej Prokopski. Pogratulował im przyjęcia w szeregi Straży Granicznej, podkreślając, że jest to służba zaszczytna, ale też odpowiedzialna. Wszystkim życzył satysfakcji z nowo obranej drogi życiowej i sukcesów podczas szkolenia, które młodzi funkcjonariusze rozpoczną za kilka dni w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Błogosławieństwa udzielił ks. kmdr ppor. SG Andrzej Szpura, kapelan MOSG, który wcześniej przeprowadził z nimi zajęcia z etyki.
Wszyscy spośród składających dziś ślubowanie przeszli dwuetapowy proces rekrutacji. Najpierw komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów i przeprowadza z chętnymi do służby rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci wysyłani są również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
W drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego trzeba rozwiązać test z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przejść egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby. Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia nie przekroczyła wieku 35 lat.
Morski Oddział Straży Granicznej planuje w tym roku przyjąć do 60 osób. Wszyscy chętni mogą składać dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach Straży Granicznej. Działania związane z naborem prowadzone są w rygorze sanitarnym, który obowiązuje na każdym etapie postępowania. Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów zamieszczone są na stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58/524 24 24 lub 58/524 21 15.