Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Z Wybrzeża wyruszyli na misję do Macedonii - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Z Wybrzeża wyruszyli na misję do Macedonii

z
19.09.2022

Kolejni funkcjonariusze Straży Granicznej rozpoczynają w Macedonii wspólną operację z miejscową Policją. Skład siódmej tegorocznej edycji zagranicznej misji tworzą funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie. Celem ich działań będzie ochrona macedońsko – greckiej granicy przed nielegalną migracją.

W Lubaniu pod okiem wykładowców Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG 17 strażników granicznych (13 z MOSG i 4 z COS SG) przeszło najpierw tygodniowy trening zgrywający. Funkcjonariusze m.in. doskonalili umiejętności strzeleckie, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, taktykę zatrzymywania i doprowadzania osób, udzielanie pierwszej pomocy czy przemieszczanie się pojazdów uprzywilejowanych w kolumnie. Istotnym elementem było też zapoznanie ze zwyczajami, tradycją i kulturą macedońską. Wspólne misje służą ochronie porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobieganiu przestępczości, w związku ze zwiększonym napływem migrantów na granice wspieranego państwa. Funkcjonariusze mają do dyspozycji pojazdy i sprzęt służbowy Straży Granicznej. Dowódcą 7. edycji misji, która 18 września wyjechała do Macedonii Północnej, jest por. SG Michał Cebula.

W Gdańsku z wyjeżdżającymi na misję spotkał się kontradm. SG Andrzej Prokopski i kmdr por. SG Lesław Krysa. Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej podkreślił wagę i znaczenie realizacji przez funkcjonariuszy MOSG zadań służbowych, akcentując kwestię reprezentowania przez nich całej polskiej Straży Granicznej na macedońsko – greckim pograniczu. Życzył spokojnych i bezpiecznych służb oraz szczęśliwego powrotu do domów.

Do Polski funkcjonariusze wrócą za miesiąc.

 

 • Fot. MOSG Funkcjonariusze stoją z polską flagą.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Funkcjonariusze na odprawie z Komendantem MOSG.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Funkcjonariusze na odprawie z Komendantem MOSG.
  Fot. MOSG
 • Fot. OSSSG Funkcjonariusze w trakcie szkolenia strzeleckiego.
  Fot. OSSSG
 • Fot. OSSSG Funkcjonariusze w trakcie szkolenia strzeleckiego.
  Fot. OSSSG
 • Fot. OSSSG Funkcjonariusze stoją za godłem Polski.
  Fot. OSSSG
 • Fot. MOSG Naszywki Straży Granicznej i misji w Macedonii.
  Fot. MOSG
do góry