Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Przemyt tytoniu i paliw oraz korupcja - kolejne zatrzymanie - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Przemyt tytoniu i paliw oraz korupcja - kolejne zatrzymanie

tg
03.10.2022

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce 27 września na terenie powiatu kętrzyńskiego zatrzymali kolejną osobę związaną z procederem przemytu papierosów i paliw. Zatrzymanie miało związek ze śledztwem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, do którego czynności wykonuje Straż Graniczna z Ustki. Dotąd zatrzymano i przedstawiono zarzuty łącznie 15 osobom podejrzanym o przemyt, a także 13 funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowej.

Podczas zatrzymania na terenie powiatu kętrzyńskiego 56-letniego mężczyzny w jednym z samochodów funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili przeszło 351 tysięcy nielegalnych papierosów różnych marek o wartości 260 tysięcy złotych. Wartość uszczuplonych należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług wyniosła łącznie prawie 420.000 zł.  

56-latek został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie przedstawione mu zostały zarzuty związane z przemytem papierosów oraz paliwa przez granicę polsko – rosyjską w Bezledach oraz zarzut paserstwa, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności celnych, a także podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług w łącznej wysokości 1 085 633 zł. Mężczyźnie przedstawiono także zarzut nabycia i przechowywania nielegalnych papierosów ujawnionych podczas jego zatrzymania.  

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. 

Zatrzymanie miało związek z prowadzonym w Prokuratorze Regionalnej w Gdańsku śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, zajmującej się przywozem z Obwodu Kaliningradzkiego wyrobów tytoniowych bez polskich znaków oraz paliwa nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego. Śledztwo dotyczy także udzielania korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, pracownikom Służby Celno-Skarbowej, wykonującym czynności na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach, w zamian za odstąpienie od kontroli samochodów i przewożonego bagażu.  

W prowadzonym śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty łącznie 15 osobom podejrzanym o przemyt wyrobów tytoniowych i paliw, a także 13 funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którym zarzucono przyjmowanie korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od kontroli samochodu i przewożonego bagażu. Wobec 8 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

Z ustaleń śledczych wynika, że w okresie działalności grupy nielegalnie wprowadzono na terytorium RP wyroby akcyzowe w postaci około 12 milionów papierosów, 3.900 kg krajanki tytoniowej i 1800 kg suszu. Wysokość uszczuplonych należności publicznoprawnych w postaci cła, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług, według wstępnych ustaleń, przekroczyła 11 milionów złotych. 
 

  • Fot. MOSG Czynności śledcze w wykonaniu funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Ustce.
    Fot. MOSG
  • Fot. MOSG Czynności śledcze w wykonaniu funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Ustce.
    Fot. MOSG
do góry