Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.
Zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2021-2023 na terenie Niemiec i Polski. Jej członkowie specjalizowali się w kradzieżach z włamaniami do luksusowych samochodów osobowych i motocykli na terenie Niemiec. Pojazdy były następnie przerzucane do Polski i dostarczane innym osobom. Grupa o wieloosobowym składzie charakteryzowała się znacznym stopniem specjalizacji w kradzieżach z włamaniami, co w szczególności przejawiało się zorganizowanym sposobem działania, podziałem ról i zadań oraz zaplanowanym i szczegółowo uzgodnionym sposobem postępowania. Członkowie gangu dysponowali specjalistycznym sprzętem do przełamywania zabezpieczeń w pojazdach, dzięki czemu możliwe były tzw. kradzieże „na komputer”. Skradzione pojazdy natychmiast znajdowały swoich nabywców na terenie Polski, przy czym niejednokrotnie dochodziło również do tzw. „kradzieży pod zamówienie”. Samochody i motocykle były wcześniej typowane i zamawiane przez ich późniejszych nabywców z Polski.
Jak dotychczas śledczy potwierdzili fakt dokonania przez członków grupy kradzieży łącznie ponad 100 samochodów i motocykli o łącznej wartości ponad 5,5 mln złotych. Członkowie grupy dokonali także m.in. kradzieży trzech luksusowych pojazdów BMW użytkowanych przez pracowników ambasady chińskiej w Berlinie. Jedno z tych aut, BMW X7 o wartości około 600 tys. zł, zatrzymali na autostradzie A1 funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
W związku z prowadzonym śledztwem we wrześniu tego roku powołano tzw. wspólny zespół śledczy (joint investigation team), w którego skład weszli polscy prokuratorzy, funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci Zarządu we Wrocławiu CBŚP oraz przedstawiciele niemieckich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W październiku na polecenie prokuratora funkcjonariusze zatrzymali łącznie 9 osób. Wobec wszystkich zastosowany został przez sąd środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Zatrzymaniom zamieszanych w ten proceder osób towarzyszyły także liczne przeszukania miejsc ich zamieszkania i pobytu, podczas których zabezpieczono m.in. mienie pochodzące z korzyści osiągniętych z popełnianych przestępstw, jak również specjalistyczny sprzęt służący i wykorzystywany do kradzieży z włamaniami do samochodów osobowych i motocykli. W ramach prowadzonego śledztwa na polecenie polskiego prokuratora przeprowadzono także przeszukania wytypowanych miejsc na terenie Niemiec.