Strażnicy graniczni z Placówki SG w Kołobrzegu przebywali w Zespole Szkół w Karlinie, Zespole Szkół nr 7 w Koszalinie, Zespole Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu, Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Bogusława X w Białogardzie. Opowiedzieli o służbie, zadaniach formacji oraz o zasadach rekrutacji.
Funkcjonariusze z Wydziału Organizacji i Promocji oraz Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy MOSG poprowadzili w Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym „Spartakus” im. Mieczysława Jałowieckiego w Gdańsku zajęcia propagujące służbę w Straży Granicznej. Uczestniczyli w nich licealiści z trzecich i czwartych klas. Była prezentacja multimedialna o służbie w Morskim Oddziale Straży Granicznej i zachęta do wstępowania w szeregi Straży Granicznej. Młodzież dopytywała funkcjonariuszy o szczegóły związane z rekrutacją.
Mundurowi z Placówki SG w Ustce wraz z psem służbowym gościli w słupskim Zespole Szkół Mundurowych. Mowa była o specyfice służby na morskiej granicy, o naborze do formacji i o wymaganiach stawianych kandydatom ubiegającym się o przyjęcie do SG. Funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt służbowy oraz pokaz umiejętności swojego czworonoga.
Podczas wszystkich spotkań strażnicy graniczni przedstawili ofertę studiów na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie.
W 2024 roku na kandydatów do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej czeka 110 miejsc, rekrutacja wciąż trwa. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej. Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej. Szczegółowe informacje o naborze dostępne są TUTAJ.