Mundurowi objęli kontrolą podmiot outsourcingowy. Zweryfikowali w nim pracę 114 cudzoziemców, z czego 69 osobom pracodawca powierzył jej wykonywanie naruszając przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w tym wobec 68 cudzoziemców stwierdzono nielegalność pracy przez samych cudzoziemców. Z analizy dokumentów wynikało, że 10 osób nie podjęło zatrudnienia pomimo faktu, że pracodawca uzyskał dla nich oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, bądź zezwolenia na pracę w Polsce.
Drugi z kontrolowanych podmiotów, to sektor świadczący usługi profesjonalne – techniczne. Sprawdzono w nim pracę 118 cudzoziemców. Mundurowi stwierdzili, że 32 osobom pracodawca dopuścił się nielegalnego wykonywania pracy przez obcokrajowców. Cudzoziemcy ci wiedzieli na co się godzą, wobec czego także oni dopuścili się nielegalnego świadczenia pracy.
Trzecia firma zajmuje się informacją i komunikacją, wyróżnia się międzynarodową kadrą pracowniczą i wykazała się dobrą znajomością polskiego prawa, dlatego po skontrolowaniu pracy 69 cudzoziemców ujawniono jedynie 3 pracowników zatrudnionych niezgodnie z polskimi przepisami.
Wobec pracodawców winnych naruszeń prawa zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie. Konsekwencje poniosą również cudzoziemcy, wobec których wszczęto postępowania w sprawach o wykroczenia.