Funkcjonariusze z Wydziału Organizacji i Promocji gościli na terenie Komendy MOSG grupę uczniów z IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Zorganizowali dla nich zajęcia propagujące służbę w Straży Granicznej. Przybliżyli licealistom służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej i zachęcali do wyboru Straży Granicznej, jako przyszłej drogi zawodowej. Młodzież dopytywała funkcjonariuszy o szczegóły związane z rekrutacją. Licealiści wzięli również udział w zajęciach na strzelnicy MOSG. Poprowadził je oficer z Wydziału Kadr i Szkolenia. Na koniec wizyty – prezentacja poświęcona historii i działalności Korpusu Ochrony Pogranicza. W tym roku przypada 100-lecie jego powstania.
W Placówce SG we Władysławowie w ramach dni otwartych przebywali natomiast uczniowie z Zespołu Szkół w Choczewie. Funkcjonariusze opowiedzieli im o służbie, zadaniach formacji oraz o zasadach rekrutacji. Uczniom zaprezentowany został sprzęt służbowy.
Mundurowi z Placówki SG w Ustce wraz z psem służbowym do wykrywania narkotyków uczestniczyli w finałowych wykładach eksperckich w Instytucie Bezpieczeństwa i Socjologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku. W spotkaniu uczestniczyło około 200 uczniów klas maturalnych ze Słupska, Lęborka i Gościna oraz studenci UP. Mowa była o specyfice służby na morskiej granicy, o naborze do formacji i o wymaganiach stawianych kandydatom ubiegającym się o przyjęcie do SG. Funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt służbowy i pojazdy. Przewodnik psa służbowego omówił proces szkolenia czworonoga w służbie oraz przeprowadził pokaz jego ogólnego posłuszeństwa.
Strażnicy graniczni z Pomorskiego Dywizjonu SG w Świnoujściu także cyklicznie biorą udział w spotkaniach promujących służbę. Byli z wizytą w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu oraz na Targach Pracy. Szczegółowo omówili strukturę i zadania, w tym te dotyczące grup kontrolnych i załóg jednostek pływających. Udzielali informacji o procedurze rekrutacyjnej do służby w MOSG.
Z kolei funkcjonariuszki z Placówki SG w Świnoujściu Grupy Zamiejscowej z siedzibą w Rewalu udały się do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim, gdzie promowały służbę i zachęcały do założenia w przyszłości munduru Straży Granicznej.
Kołobrzescy mundurowi obecni byli w Technikum Informatycznym i Informatycznym LO w Koszalinie, Zespole Szkół nr 9 im. R. Traugutta i VI LO w Koszalinie oraz na targach edukacyjnych w Zespole Szkół im. W. Broniewskiego w Świdwinie. Zachęcali nie tylko do wstępowania w swoje szeregi, ale też promowali ofertę studiów na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie.
W spotkaniu informacyjnym dla licealistów z Liceum Mundurowego Feniks na strzelnicy im. Patryka Kalskiego w Gdyni i w Dniach Otwartych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wzięli udział mundurowi z miejscowej Placówki SG, a dodatkowo na uniwersytecie także z Kaszubskiego Dywizjonu SG w Gdańsku. Elbląscy strażnicy graniczni promowali formację na spotkaniach z młodzieżą w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych i Technikum Mechanicznym w Elblągu oraz w Liceum Mundurowym Spartakus w Kwidzynie. Mowa była o służbie w formacji oraz o tym, jak zostać funkcjonariuszem SG.
W 2024 roku na kandydatów do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej czeka 110 miejsc, rekrutacja wciąż trwa. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej. Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej. Szczegółowe informacje o naborze dostępne są TUTAJ.