W koncercie uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele polskiej i niemieckiej administracji rządowej, władz samorządowych, organu emerytalno-rentowego, przedstawiciele służb mundurowych, świata nauki i kultury, młodzież oraz członkowie Związku Emerytów i Rencistów SG.
Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej wykonane zostały utwory o charakterze patriotycznym i niepodległościowym, w drugiej muzyka popularna w aranżacjach na orkiestrę dętą. W pierwszej części koncertu wystąpiła Orkiestra Policji Republiki Federalnej Niemiec z Berlina pod kierownictwem Pana Gerda Herklotza. W drugiej części wystąpiła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska pod kierownictwem kapelmistrza komandora ppor. SG Karola Hinca.
W przerwie koncertu zaproszeni goście mogli zapoznać się wystawą historyczną przygotowaną przez funkcjonariuszy Archiwum SG, obejrzeć pamiątkowe zdjęcia z historycznej nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku, momentu wejścia Polski do UE.
Po zakończenie koncertu na na placu przed klubem miał miejsce krótki pokaz kunsztu orkiestr, była również możliwość zapoznania się z wyposażeniem i sprzętem obu służb granicznych, ponadto na wszystkich czekała grochówka.
Wydarzenie doszło do skutku dzięki pozyskaniu środków finansowych przez Związek Emerytów i Rencistów SG Region w Szczecinie. Projekt Pogranicze Muzyki i Integracji uzyskał dofinasowanie z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej Budżetu Państwa.
Organizatorami uroczystości byli Prezes ZEiRSG Region w Szczecinie, ppłk rez. SG Andrzej Budzyński, Komendant Placówki SG w Szczecinie płk SG Zbigniew Pałka oraz Kierownik Inspekcji Policji Federalnej w Pasewalku Jurgen Köhler.