Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Funkcjonariusz MOSG reprezentantem na konferencji MSWiA nt. handlu ludźmi - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusz MOSG reprezentantem na konferencji MSWiA nt. handlu ludźmi

Katarzyna Przybysz
07.06.2024

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie 4 czerwca odbyło się spotkanie Wojewódzkich Zespołów do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Województwo pomorskie jako przewodniczący Zespołu reprezentował kmdr ppor. dr Robert Mroczek wieloletni funkcjonariusz pionu operacyjno – śledczego w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku oraz Ewa Sobczyk zastępca kierownika Oddziału Nadzoru i Kontroli w Wydziale Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku pełniąca funkcję sekretarza w Zespole.

Podczas spotkania zostały omówione działania podejmowane przez Straż Graniczną, Policję i Prokuraturę w zakresie zwalczania przestępstwa handlu ludźmi. Robert Mroczek w swoim wystąpieniu przedstawił zadania realizowane przez Zespół dotyczące profilaktyki w zakresie przeciwdziałania przestępstwu handlu ludźmi jak i wsparcia oraz reintegracji ofiar. Podczas merytorycznej dyskusji dotyczącej wytycznych i kierunków do Krajowego Planu Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2025-2027, funkcjonariusz SG przestawił rekomendacje w zakresie usprawnienia działalności profilaktycznej oraz poddał pod dyskusję kilka rozwiązań prawnych w zakresie zmian prawa karnego materialnego w kontekście zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi.

Na przestrzeni 8 lat funkcjonowania Zespołu pod przewodnictwem kmdr ppor. dr. Roberta Mroczka, przeprowadzono szereg kampanii informacyjnych dotyczących bezpiecznych wyjazdów za granicę, stworzono sieć powiązań pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w profilaktykę zjawiska handlu ludźmi, celem usprawnienia mechanizmów wsparcia i reintegracji ofiar.  Ponadto, zrealizowano kilkadziesiąt inicjatyw społecznych tj.: konkurs plastyczny adresowany do młodzieży szkolnej, wystawy mobilne, konferencje, szkolenia, prelekcje, targi pracy, szkolenia pracowników socjalnych, szkolenie operatorów nr 112, spotkania dla bezrobotnych oraz podjęto współpracę międzyinstytucjonalną z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego. Zespół uczestniczył także w audycjach radiowych, programach telewizyjnych i kampaniach informacyjnych oraz posiadał swój wkład w tworzeniu licznych materiałów prasowych. W wyniku tych działań w tematyce handlu ludźmi członkowie Zespołu przeszkolili ponad 6 tys. osób.

Istotą działalności Zespołu jest podnoszenie świadomości społecznej na temat procederu handlu ludźmi, w tym profilu ofiar i metod werbunku stosowanych przez sprawców oraz możliwości wsparcia już zidentyfikowanych ofiar handlu ludźmi. Prowadzenie działań informacyjnych, edukacyjnych i szkoleniowych dla uczniów, pracowników pomocy społecznej, pedagogów szkolnych i akademickich oraz szeregu innych instytucji wpływa na zrozumienie problemu tego zjawiska i pomaga skutecznie identyfikować ofiary i ich sprawców.

 

  • Konferencja MSWiA nt. handlu ludźmi. Fot. MSWiA Konferencja MSWiA nt. handlu ludźmi. Fot. MSWiA
    Konferencja MSWiA nt. handlu ludźmi. Fot. MSWiA
  • Konferencja MSWiA nt. handlu ludźmi. Fot. MSWiA Konferencja MSWiA nt. handlu ludźmi. Fot. MSWiA
    Konferencja MSWiA nt. handlu ludźmi. Fot. MSWiA
do góry