Każda z obecnych na pikniku służb zachęcała zainteresowanych do pełnienia w jej szeregach służby. Także mundurowi z Komendy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Placówki SG w Gdyni i Gdańsku ze specjalnie ustawionego stoiska promocyjnego mówili o atrakcyjnym wynagrodzeniu, stabilnym zatrudnieniu i wielu możliwościach rozwoju. Wszystko po to, aby zachęcać do służby w Straży Granicznej. Kto chciał miał możliwość zapoznania się ze specyfiką służby w Straży Granicznej oraz kryteriami, które musi spełnić kandydat ubiegający się o przyjęcie do służby w naszej formacji.
Każda służba mundurowa ma własne kryteria dotyczące rekrutacji i wstąpienia w jej szeregi. Jednak we wszystkich, aby założyć mundur należy posiadać polskie obywatelstwo, korzystać z pełni praw publicznych, nie być karanym za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, a także mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczna do pełnienia służby w danej formacji.
Funkcjonariusze w MOSG pełnią służbę na jednostkach pływających, wchodzą na nich w skład grup kontrolnych, są ekspertami od fałszerstw dokumentów, specjalistami do spraw migracji, pirotechnikami czy przewodnikami psów służbowych. Uzdolnieni muzycznie znajdą dla siebie miejsce w Orkiestrze MOSG, jednej z dwóch w polskiej Straży Granicznej, ale jedynej w tej formacji w marynarskich mundurach. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje nieopodal Szczecina w przypadku Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Pomellen, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy SG i niemieckich policjantów. Służba u nas, to także okazja do udziału w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech.
Morski Oddział Straży Granicznej nabór chętnych do służby prowadzi nieprzerwanie. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach organizacyjnych. Dla kandydatów do służby w formacji z województwa zachodniopomorskiego Straż Graniczna organizuje pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie. Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”.
O naborze można również porozmawiać, dzwoniąc pod nr 58/524-24-24. Dla usprawnienia rekrutacji powołano koordynatorów do spraw naboru do służby. Kandydaci z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się pod numerem tel. 721-960-123, z pozostałych województw pod numerami: 797-337-256, 721-961-599 i 722-124-116. Nowością dla przyszłych funkcjonariuszy jest możliwość podjęcia w ramach służby studiów w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie. Po trzech latach nauki absolwenci uzyskują tytuł licencjata i stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.
Obecnie postępowanie kwalifikacyjne może już być prowadzone wobec kandydatów mających ukończone 18 lat, będących uczniami ostatniego roku szkoły ponadpodstawowej (czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum, dwuletniej branżowej szkoły II stopnia, nieposiadających w dniu rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego dokumentów stwierdzających wykształcenie lub nieposiadających uregulowanego stosunku do służby wojskowej.