Przedsięwzięcie jest częścią kampanii poświęconej niebezpieczeństwom związanym z handlem ludźmi. Projekt Escapetruck spotkał się z dużym zainteresowań młodzieży szkolnej, zwłaszcza całych klas mundurowych.
Tak, jak w przypadku formuły escape roomu, zadaniem uczestników odwiedzających escape truck było znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzą historię osób, będącymi ofiarami handlu ludźmi. Do rozwiązania przez uczestników były trzy różne scenariusze, jakie wykorzystują w swoich działaniach przestępcy, specjalizujący się w handlu ludźmi. To historia Polaka wyjeżdżającego za pracą do Holandii, opowieść dziewczyny, która staje się ofiarą pracy w sex biznesie, czy wielokrotnie stosowany model wyzysku pracowniczego. Scenariusze zostały opracowane w oparciu o prawdziwe, dramatyczne historie, do których modus operandi dostarczyły kartoteki spraw prowadzonych przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.
Podczas eventu zaprezentowano zrealizowane przez funkcjonariuszy Pomorskiej Policji oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku spoty profilaktyczno-edukacyjne dotyczące obszaru handlu ludźmi. Całość składa się z dziewięciu filmów opowiadających historię osób, które stały się ofiarami handlu ludźmi. Będą wykorzystywane przez policyjnych profilaktyków i strażników granicznych podczas warsztatów z młodzieżą. Zamysł autorów jest taki, aby filmy te były impulsem do dyskusji o tym, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi, jak rozpoznawać i reagować na zagrożenia, a także co zrobić w sytuacji kryzysowej. Materiał zawiera również informację o instytucjach pomocowych, które zajmują się tego rodzaju problematyką.
- Morski Oddział Straży Granicznej realizuje swoje zadania również w zakresie przeciwdziałania zjawisku handlu ludźmi – mówił kmdr SG Wojciech Heninborch. - Funkcjonariusz MOSG jest przewodniczącym działającego od 2015 roku Pomorskiego Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, którego głównym celem jest usprawnienie organizacji działalności prewencyjnej, wsparcia i reintegracji ofiar handlu ludźmi oraz pobudzanie aktywności lokalnych samorządów, fundacji i stowarzyszeń w tym zakresie.
Zastępca Komendanta MOSG dodał, że w ostatnich 15 latach funkcjonariusze MOSG zidentyfikowali blisko 300 ofiar handlu ludźmi (291 osób). Tylko w tym roku zidentyfikowali 35 cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi wykorzystanych do pracy lub usług o charakterze przymusowym.
Zmuszanie do prostytucji, żebractwa, niewolniczej pracy, odbieranie ludziom wolności i godności - to ciemna strona współczesnego świata. Narażeni są na to szczególnie ludzie młodzi, niedoświadczeni, ufający nieznajomym często bezgranicznie, poszukujący lepszego życia. Niestety, owocuje to często osobistymi i rodzinnymi dramatami, traumatycznymi przeżyciami pozostającymi w psychice często na całe życie.
Po zakończeniu zmagań, zarówno policjanci, jak i strażnicy graniczni, rozmawiali z uczestnikami o poruszanych zagadnieniach. Swoje stanowisko promocyjno-naborowe wystawiła Straż Graniczna.
Film: asp. Łukasz Kirkuć/KWP w Gdańsku