Ponadto strażnicy graniczni dokonali 277 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium naszego państwa, jednocześnie weryfikując blisko 15 tysięcy obcokrajowców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących prawa pracy. W rezultacie okazało się, że ujawniono 2474 cudzoziemców nielegalnie wykonujących pracę w naszym kraju. Najpopularniejsze branże w jakich funkcjonowały kontrolowane firmy zatrudniające cudzoziemców to m. in.: usługi budowlane, przetwórstwo przemysłowe oraz zakwaterowanie i usługi gastronomiczne. W sferze zatrudnienia cudzoziemców dużą rolę odgrywały również agencje zatrudnienia. Wśród kontrolowanych znajdowali się najczęściej obywatele takich krajów jak: Bangladesz, Białoruś, Gruzja, Kolumbia, Mołdawia, Ukraina.
W ramach swoich ustawowych zadań funkcjonariuszom z pionu ds. cudzoziemców udało się przeprowadzić przeszło 10 tysięcy konsultacji wizowych w oparciu, o które konsulowie RP podejmują decyzje o wydaniu cudzoziemcom wizy na wjazd do Polski.
Nie bez uwagi powinien pozostać także fakt, że niezależnie od liczby zlecanych konsultacji wizowych, duży wkład pracy mundurowi włożyli w opiniowanie cudzoziemców aplikujących o różne tytuły pobytowe (w ramach postępowań administracyjnych prowadzonych przez wojewodów) pod kątem ich ewentualnego zagrożenia dla ładu i porządku publicznego, czy też bezpieczeństwa państwa. W samym ubiegłym roku zaopiniowali blisko 45 tysięcy takich wniosków.
W ciągu minionego roku przyjęto także 851 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP (obejmujących łącznie 1094 cudzoziemców) – jest to wzrost o ponad 200 proc. względem 2023 r. Dominujące obywatelstwa, to Ukraina oraz Białoruś.
W całym 2024 roku wydano 770 decyzji administracyjnych związanych z procedurami powrotowymi. Najwięcej decyzji o zobowiązaniu do powrotu wydanych zostało przez Placówkę SG w Szczecinie. Dzieje się to głównie za sprawą działań podejmowanych w związku z przywróceniem tymczasowej kontroli granicznej przez państwo niemieckie.