Skutek był do przewidzenia. Musieli powrócić do swoich domów. Kapitanowie nie wpuścili ich na pokłady samolotów do Sztokholmu, Tirany i Norwegii. Nie warto żartować na lotnisku, że w bagażu jest bomba. W każdym takim przypadku przekroczona jest granica żartu i musi interweniować Straż Graniczna. Co zrobić, żeby wakacje były udane?
O czym trzeba wiedzieć zanim odlecimy z lotniska na wymarzone wakacje?
Bagaże bez opieki
Torba bez opieki na lotnisku zawsze będzie traktowana jako potencjalne zagrożenie. Wiąże się z wszczęciem procedur bezpieczeństwa, a te nawet w najlepszej sytuacji - z utrudnieniami. Przy nasilonym ruchu lotniczym w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy Gdańsku dość częste były działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. Tego typu interwencje powodują poważne utrudnienia – są czasochłonne i z reguły mają wpływ na opóźnienia lotów.
W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje osoby postronne.
Potem do akcji wkraczają pirotechnicy Straży Granicznej i przeprowadzają rozpoznanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Mogą też wykorzystać psa służbowego wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W razie braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością.
Bagaże są pozostawiane przez roztargnienie lub bezmyślność. Na przykład, gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby.
Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej apelują do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Tylko taka sytuacja pozwoli uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na wakacje, a także sankcji karnych w postaci mandatu.
Dokumenty podróży
Warto sprawdzić swój dokument podróży, żeby wylot był udany i nie było żadnych komplikacji. Dokument uprawniający do przekroczenia granicy, bez względu na wiek, musi mieć każdy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza, jeśli jest wymagana. Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty oraz – co najważniejsze – sprawdzić ważność dokumentów i wymogi kraju docelowego. Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujących tam przepisach, wymogach dla kierowców, obyczajach oraz ostrzeżeniach znaleźć można na stronie MSZ pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Podczas podróży lotniczych po krajach Unii Europejskiej, pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport. W przypadku ewentualnej kontroli na terenie innego kraju w ten sposób wykażemy, że przysługuje nam prawo do swobodnego podróżowania.
Kontrola graniczna
Na lotnisko powinniśmy przyjechać sporo wcześniej. Kontrolę graniczną musi przejść każdy, kto przekracza zewnętrzną granicę UE. Podczas odprawy paszportowej Straż Graniczna potwierdza tożsamość osoby przekraczającej granicę, weryfikuje ważność jej dokumentów oraz sprawdza czy spełnia ona określone w przepisach warunki wjazdu. Wszystkie osoby, które wjeżdżają na terytorium strefy Schengen lub ją opuszczają, muszą być również sprawdzone w krajowych i europejskich bazach danych w celu potwierdzenia, że nie są poszukiwane, nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na terytorium UE i nie zostały zastrzeżone jako osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego. Podróżując samolotem poza UE, nie tylko bądź wcześniej na lotnisku, ale przede wszystkim – staw się wcześniej do odprawy granicznej.
Żarty na lotnisku, a bezpieczeństwo
Żarty na lotnisku o bombach w bagażach, mimo ostrzeżeń i wielu prewencyjnych publikacji, nie mają końca. I wraz z nimi rozpoczynają się procedury bezpieczeństwa i konsekwencje takich zachowań. Doradzamy i prosimy kolejny raz. Nie warto żartować na lotnisku o bombach w walizkach. W każdym takim przypadku granica żartu zostaje przekroczona, a Straż Graniczna musi interweniować, żeby była pewność, że bagaż jest bezpieczny. Oprócz mandatu niemal jest też pewne, że kapitan nie wpuści nas na pokład samolotu, no i mamy po wakacjach.
Interwencje
Od początku tego roku na lotniskach w Gdańsku Rębiechowie i Szczecinie Goleniowie funkcjonariusze interweniowali łącznie 36 razy wobec osób naruszających warunki bezpieczeństwa lotniska, z tego 30 dotyczyło lotniska w Gdańsku, a 6 w Szczecinie. Do tego w Gdańsku odnotowano 13 interwencji wobec osób naruszających warunki bezpieczeństwa lotu.
W razie konieczności
we wszelkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem na lotniskach oraz z przekraczaniem granic w lotniczych przejściach pasażerowie mogą kontaktować się z Placówką Straży Granicznej w Gdańsku przy ul. Słowackiego 200, tel. +48 58522 04 80 i Placówką Straży Granicznej w Szczecinie pod numer +48 91 466 55 20. Czynny jest też całodobowo telefon zaufania Morskiego Oddziału Straży Granicznej: +48 585242222.
-
Walizki. Fot. MOSG -
Funkcjonariusz SG z psem służbowym na gdańskim lotnisku. Fot. MOSG -
Funkcjonariusze z Zespołu Interwencji Specjalnych w porcie lotniczym. Fot. MOSG -
Funkcjonariusze w terminalu pasażerskim portu lotniczego. Fot. MOSG -
Funkcjonariuszka SG sprawdza dokument tożsamości. Fot. MOSG -
Robot pirotechniczny na płycie lotniska. Fot. MOSG -
Pirotechnik w kombinezonie przy robocie pirotechnicznym. Fot. MOSG -
Naszywka z napisem "Straż Graniczna". Fot. MOSG -
Robot podczas przewozu bagażu przed terminalem lotniska Szczecin Goleniów. Fot. MOSG -
Pomieszczenie do kontroli granicznej na lotnisku w Szczecinie Goleniowie. Fot. MOSG