Wyjazd został poprzedzony szkoleniem zgrywającym w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Będzie ono trwało od dziś do 29 kwietnia. Podczas szkolenia funkcjonariusze przećwiczą zasady przemieszczania się pojazdów w kolumnie, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, udzielanie pierwszej pomocy w warunkach polowych, zatrzymywanie i doprowadzanie osób zatrzymanych, a także taktykę i technikę realizacji czynności służbowych, prowadzonych w obiektach zurbanizowanych. Polska Straż Graniczna już po raz piąty będzie wspierać służby macedońskie w opanowaniu napływu imigrantów, m.in. poprzez realizację czynności związanych z rejestracją wniosków o ochronę międzynarodową, badanie autentyczności dokumentów, a także zapobieganie nielegalnemu przekroczeniu granicy poza przejściami granicznymi.
W trzydziestoosobowej grupie funkcjonariuszy znalazło się dwóch z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy na co dzień pełnią służbę w Placówce Straży Granicznej w Gdyni i Kołobrzegu. To kolejni przedstawiciele MOSG przebywający poza granicami kraju na misjach koordynowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex oraz w ramach operacji wspierania państw bezpośrednio dotkniętych kryzysem migracyjnym. Obecnie na działaniach koordynowanych przez Frontex w Grecji i we Włoszech przebywa 12 funkcjonariuszy Morskiego Oddziału SG, z których trzech z Kaszubskiego Dywizjonu SG bierze udział we wspólnej operacji Frontex na Morzu Śródziemnym na jednostce pływającej SG Finlandii z międzynarodową załogą.
W ubiegłym roku w operacjach koordynowanych przez Frontex uczestniczyło 35 funkcjonariuszy MOSG, którzy pełnili służbę w Grecji, Chorwacji, Rumunii, Finlandii, Francji, Włoszech, Słowacji, Mołdawii, Bułgarii oraz na Węgrzech w sektorze granic lądowych, morskich oraz powietrznych. Do udziału w operacjach koordynowanych przez Frontex Morski Oddział SG wysyłał też samochody patrolowe oraz sprzęt noktowizyjny. Z kolei w ramach bilateralnych operacji do Macedonii, Słowenii i Węgier Morski Oddział SG delegował w 2016 roku 26 funkcjonariuszy, którzy wspierali miejscowe służby w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji i zarządzania migracją. Do zadań funkcjonariuszy MOSG w trakcie udziału w misjach należało badanie dokumentów, ustalanie pochodzenia osób przekraczających granice wbrew przepisom, przesłuchania cudzoziemców, służba na pierwszej linii kontroli, daktyloskopowanie, wspieranie działań związanych z readmisją i doprowadzaniem cudzoziemców, patrole samochodowe czy ujawnianie pojazdów pochodzących z kradzieży.