Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Uzbek z nieważną wizą i podrobionym czeskim dowodem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uzbek z nieważną wizą i podrobionym czeskim dowodem

tg
13.04.2018

41-letniego obywatela Uzbekistanu zatrzymali w Gdańsku 12 kwietnia funkcjonariusze z miejscowej Placówki Straży Granicznej. Cudzoziemiec przekroczył granicę państwową wbrew przepisom i legitymował się podrobionym czeskim dowodem osobistym.

Mężczyzna, jak ustalili strażnicy graniczni, posiadał ważny paszport, ale miał wizę, której termin ważności minął w grudniu 2017 roku. Zatrzymany do kontroli w rejonie gdańskiej bazy promowej okazał funkcjonariuszom czeski dowód osobisty. Ci zauważyli, że dokument został podrobiony i zatrzymali 41-latka. Ponadto ustalili, że dowód ten należał do kobiety, obywatelki Czech, która jego utratę zgłosiła w 2015 roku. Trwają dalsze czynności w tej sprawie.

W wyniku kontroli legalności pobytu i zatrudnienia przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu, Gdańska i Krynicy Morskiej w tygodniu decyzje o zobowiązaniu do powrotu otrzymało 22 cudzoziemców. 17 z nich to obywatele Ukrainy, 2 Serbii oraz Indonezji, Rosji i Tadżykistanu. Dominowała nielegalna praca i przeterminowane pobyty w Polsce. Ponadto cel pobytu 4 osób, jak ustalili funkcjonariusze, nie był zgodny z deklarowanym. Pojedyncze przypadki dotyczyły braku wizy, przebywania osoby korzystającej z małego ruchu granicznego poza strefą przygraniczną oraz figurowania cudzoziemca w bazie danych jako osoby niepożądanej w Polsce. Wobec ostatniej osoby orzeczony został 3-letni zakaz ponownego wjazdu do Polski, a pozostałych od 6 miesięcy do roku. 
 

  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
do góry