W uroczystości uczestniczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich, arcybiskup metropolita gdański gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Prokopski, burmistrz Władysławowa Roman Kużel, a także funkcjonariusze i pracownicy PSG we Władysławowie, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, urzędów, instytucji i szkół współpracujących ze Strażą Graniczną, poczty sztandarowe i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która nadała oprawę muzyczną.
Apel rozpoczął się złożeniem meldunku i odegraniem hymnu państwowego. Komendant MOSG odczytał list Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego z okazji nadania imienia i odsłonięcia tablicy patrona placówki. Odczytane zostały również gratulacje i życzenia od Barbary Haller i Dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP Witolda Dzielskiego. Akt nadania placówce imienia otrzymał ppłk SG Krzysztofowi Maluchnik komendant PSG we Władysławowie. Następnie przy wejściu do placówki została odsłonięta pamiątkowa tablica, którą poświęcił arcybiskup metropolita gdański gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź.
Po zakończeniu apelu goście przeszli do znajdującej się w pobliżu słynnej Hallerówki, drewnianej willi z 1924 r. należącej do gen. Józefa Hallera i jego rodziny. Obecnie jest to oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, gdzie znajduje się stała ekspozycja pt. „Gen. Józef Haller na Pomorzu – Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)”. Składają się na nią przede wszystkim pamiątki poświęcone generałowi oraz żołnierzom z Błękitnej Armii. Do najcenniejszych zbiorów należą rzeczy osobiste generała podarowane przez jego synową Izabellę Haller.
Generał Józef Haller (1873-1960) odegrał istotną rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej Polskiej i umacnianiu jej granic. W 1919 r. przybył do Polski na czele nowocześnie wyposażonej armii, którą włączono w ogólną siłę zbrojną Rzeczpospolitej. Wykonując zadanie objęcia w posiadanie przyznanego Polsce traktatem wersalskim Pomorza, dokonał symbolicznego zaślubienia Polski z Bałtykiem w Pucku 10 lutego 1920 r. Tym samym Polska objęła administrację nad Pomorzem z dostępem do Morza Bałtyckiego, pomiędzy granicami z Wolnym Miastem Gdańsk od wschodu po rejon okolicy Jeziora Żarnowieckiego od zachodu. W Placówce Straży Granicznej we Władysławowie funkcjonuje izba pamięci z pamiątkami polskich formacji granicznych, wśród których nie brakuje też ekspozycji upamiętniających gen. Józefa Hallera. Funkcjonariusze dzielą się swoją wiedzą z dziećmi i młodzieżą szkolną odwiedzającą placówkę przy okazji różnych uroczystości czy też w ramach działalności edukacyjnej, nie zapominając o przybliżeniu postaci patrona i jego roli, jaką odegrał w dziejach Polski, a zwłaszcza regionu, w którym funkcjonuje PSG we Władysławowie.