Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Akt oskarżenia przeciwko organizatorom przerzutu cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko organizatorom przerzutu cudzoziemców

z
15.07.2019

Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił akt oskarżenia przeciwko 8 obywatelem Polski działającym w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się organizowaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nielegalnego przekraczania granic RP. Śledztwo w tej sprawie od maja 2016 r. prowadzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Śledczy ustalili, że grupa działała od października 2013 r. do września 2015 r. na terenie całego kraju. Stanowiło ją 4 mężczyzn i 4 kobiety w wieku od 30 do 50 lat, mieszkańców województwa mazowieckiego. Grupa działała na terenie Warszawy i okolic, a także w woj. zachodniopomorskim. Jej członkowie organizowali przerzut cudzoziemców, głównie obywateli Iraku i Syrii, z wykorzystaniem sfałszowanych polskich i greckich dokumentów tożsamości, paszportów i dowodów osobistych. Do Polski cudzoziemcy trafiali z Grecji, korzystając z lotów czarterowych. Oskarżeni ukrywali cudzoziemców, dostarczali im samochody, przekazywali ich osobom przewożącym w rejon nadgraniczny oraz organizowali doprowadzenie do granicy i jej przekroczenie. Tam obcokrajowcy przesiadali się do podstawionych pojazdów lub dalszą podróż kontynuowali pociągiem, udając się do Europy Zachodniej.  

Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im przestępstw. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Wszystkim grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  • Fot. MOSG
    Fot. MOSG
do góry