Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Interwencja Straży Granicznej w gdańskim porcie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Interwencja Straży Granicznej w gdańskim porcie

tg
10.09.2019

W wyniku interwencji funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzonej 9-10 września na statku Greenpeace wylegitymowano 22 osoby, spośród których dwie zatrzymano. Zatrzymany został kapitan jednostki (ob. Hiszpanii) oraz jedna z działaczek organizacji (ob. Austrii).

Decyzję o interwencji podjęto po wielokrotnej odmowie kapitana statku na wpuszczenie ekipy kontrolnej SG na pokład i dobrowolne poddanie się kontroli. Wcześniej działacze organizacji na pontonach blokowali wejście do gdańskiego portu masowcowi z węglem, który był eskortowany przez jednostkę Straży Granicznej.

Osobom zatrzymanym zarzucono naruszenie przepisów bezpieczeństwa żeglugi i ustawy o Straży Granicznej. Materiały z czynności zostaną przekazane prokuraturze. Po zapoznaniu się z nimi prokurator zdecyduje o losie zatrzymanych.

 

------------------------------- (aktualizacja 12 września 2019 r.)

Funkcjonariusze pionu śledczego MOSG 11 września przedstawili zatrzymanemu obywatelowi Hiszpanii i obywatelce Austrii zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 178 b kodeksu karnego, to jest niepoddania się statku do kontroli i po przeprowadzonych czynnościach zostali zwolnieni. Za to przestępstwo podejrzanym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego MOSG.

 

 

 

 

 

 

do góry