Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Nie spuszczaj bagaży z oka, miej ważne dokumenty… - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nie spuszczaj bagaży z oka, miej ważne dokumenty…

tg
09.06.2021

Pozostawiony na lotnisku bagaż bez opieki zawsze oznacza kłopoty. To nie tylko opóźnienia w odlotach i przylotach samolotów. To także sankcje finansowe w postaci mandatu. Plecak, walizka czy po prostu torba bez opieki w każdej sytuacji traktowane są jako potencjalne zagrożenie. Wyjazd na wakacje z lotnisk w dużej mierze zależy od naszego odpowiedniego przygotowania. Warto więc wiedzieć, o czym należy pamiętać przed czekającą nas podróżą i odprawą graniczną.

Torba bez opieki na lotnisku w każdej sytuacji traktowana jest jako potencjalne zagrożenie. Wiąże się z wszczęciem procedur bezpieczeństwa, a te w najlepszej sytuacji - z utrudnieniami. W latach poprzedzających pandemię przy ożywionym ruchu lotniczym w Gdańsku Rębiechowie i Szczecinie Goleniowie dość częste były działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w związku z pozostawionymi bez opieki bagażami. Tego typu interwencje powodowały zazwyczaj poważne utrudnienia – ponieważ są czasochłonne i z reguły mają wpływ na opóźnienia lotów.

W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu. Jeśli się nie zgłosi, zabezpiecza się miejsce, w którym znajduje się podejrzana walizka, czyli wyznacza strefę bezpieczeństwa, a z rejonu zagrożenia ewakuuje osoby postronne.

Następnie pirotechnicy Straży Granicznej przeprowadzają rozpoznanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Mogą też wykorzystać pomocą psa służbowego wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. W razie braku całkowitej pewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, pirotechnicy neutralizują go za pomocą działka wodnego, co oznacza zniszczenie walizki wraz z zawartością.

Bagaże są pozostawiane przez roztargnienie lub bezmyślność, np. gdy właściciel walizki zostawia ją bez opieki, idąc na zakupy czy do toalety. Czasem bagaż jest po prostu porzucany jako nadbagaż wymagający dodatkowej opłaty. Bywa też, że pozostawiona walizka jest pusta, ponieważ rzeczy zostały przepakowane do innej torby.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej apelują do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Tylko taka sytuacja pozwoli uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na wakacje, a także sankcji karnych w postaci mandatu.

Żeby wylot był udany i nie było żadnych komplikacji warto sprawdzić swój dokument podróży. Dokument uprawniający do przekroczenia granicy, bez względu na wiek, musi mieć każdy. W zależności od kierunku podróży potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz wiza (jeśli jest wymagana). Przed planowanym wyjazdem należy sprawdzić, czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty oraz – co najważniejsze – sprawdzić ważność dokumentów i wymogi kraju docelowego.  Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu do poszczególnych krajów, obowiązujących tam przepisach, wymogach dla kierowców, obyczajach oraz ostrzeżeniach znaleźć można na stronie MSZ pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Podczas podróży po krajach Unii Europejskiej, pomimo braku kontroli na granicy wewnętrznej, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport. W przypadku ewentualnej kontroli na terenie innego kraju w ten sposób wykażemy, że przysługuje nam prawo do swobodnego podróżowania.

Należy także pamiętać, że wywóz poza Unię Europejską niektórych przedmiotów (np. o cechach zabytku) lub zwierząt również wymaga uzyskania wcześniej odpowiednich dokumentów od uprawnionych do ich wystawienia organów. Upewnij się, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty. Sprawdź ich ważność! Swój ważny dokument musi posiadać również dziecko.

Na lotnisko powinniśmy przyjechać sporo wcześniej. Kontrolę graniczną musi przejść każdy, kto przekracza zewnętrzną granicę UE. Podczas odprawy paszportowej Straż Graniczna potwierdza tożsamość osoby przekraczającej granicę, weryfikuje ważność jej dokumentów oraz sprawdza czy spełnia ona określone w przepisach warunki wjazdu. Wszystkie osoby, które wjeżdżają na terytorium strefy Schengen lub je opuszczają, muszą być również sprawdzone w krajowych i europejskich bazach danych w celu potwierdzenia, że nie są poszukiwane, nie obowiązuje ich zakaz wjazdu na terytorium UE i nie zostały zastrzeżone jako osoby stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego. Podróżując samolotem poza UE, nie tylko bądź wcześniej na lotnisku, ale przede wszystkim – staw się wcześniej do odprawy granicznej.

W razie konieczności we wszelkich kwestiach związanych z bezpieczeństwem na lotniskach oraz z przekraczaniem granic w lotniczych przejściach pasażerowie mogą kontaktować się z Placówkami Straży Granicznej w Gdańsku przy ul. Słowackiego 200, tel. +48 58522 04 80 i w Szczecinie przy ul. Żołnierskiej 4, tel. +48 914665520. Czynny jest też całodobowo telefon zaufania Morskiego Oddziału Straży Granicznej: +48 585242222.

 • Fot. MOSG Walizki podróżne.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Pojazd służbowy SG na płycie lotniska w Gdańsku.. W tle samolot Wizzair.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Przewodnik z psem służbowym na gdańskim lotnisku.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Robot pirotechniczny w gdańskim lotnisku.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Fragment umundurowania funkcjonariusza SG.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Podróżni w kolejce do kontroli granicznej na gdańskim lotnisku.
  Fot. MOSG
 • Fot. MOSG Strażnicy graniczni na tle pomieszczenia służbowego do kontroli granicznej na lotnisku w Gdańsku.
  Fot. MOSG
do góry