Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte

z
07.11.2022

Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte w Gdańsku w piątek 4 listopada z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pochowano dziesięciu obrońców Westerplatte wraz z ich dowódcą majorem Henrykiem Sucharskim. W uroczystości wziął udział kontradm. SG Andrzej Prokopski Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza św. w kościele św. Brygidy w Gdańsku. To w niej już w czwartek zostały złożone trumny ze szczątkami bohaterskich żołnierzy odnalezionych po 80 latach w miejscu, gdzie zostali zabici przez Niemców. W świątyni tej odbył się specjalny koncert „Requiem Pamięci Poległych Obrońców Westerplatte”.

Egzekwie pogrzebowe na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lachowicz. Podczas ceremonii pogrzebowej oddano salwę honorową, a przy grobach poległych złożono wieniec od Narodu.

Wydarzenie współorganizowane zostało przez Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budowę cmentarza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 • Fot. M. Pietrzak/3. FO Trumny w Bazylice św. Brygidy.
  Fot. M. Pietrzak/3. FO
 • Fot. M. Pietrzak/3. FO Trumny w Bazylice św. Brygidy.
  Fot. M. Pietrzak/3. FO
 • Fot. M. Pietrzak/3. FO Warta żołnierzy WP na cmentarzu.
  Fot. M. Pietrzak/3. FO
 • Fot. M. Pietrzak/3. FO Prezydent RP i goście stoją na cmentarzu.
  Fot. M. Pietrzak/3. FO
 • Fot. M. Pietrzak/3. FO Żołnierze niosą trumny.
  Fot. M. Pietrzak/3. FO
do góry