Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Koncert Orkiestry MOSG z okazji jubileuszu 70-lecia  - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Koncert Orkiestry MOSG z okazji jubileuszu 70-lecia 

tg
19.01.2023

Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji 22 stycznia w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie odbędzie się jej koncert. Wstęp jest wolny. 

Orkiestra MOSG obok Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza jest jedną z dwóch istniejących w Straży Granicznej, ale jedyną w formacji w marynarskich mundurach. Jej początki sięgają listopada 1951 roku, gdy oficjalnie powołana została do życia orkiestra Kaszubskiej Jednostki Wojsk Ochrony Pogranicza – późniejszej Kaszubskiej Brygady WOP. Faktycznie orkiestra rozpoczęła działalność w marcu 1952 roku. 

16 maja 1991 roku orkiestra została przekształcona w Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jest wizytówką Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz całej formacji. Tworzy ją 25 muzyków, którzy poza utworami marszowymi w swoim repertuarze mają także muzykę popularną, filmową i musicalową w aranżacjach na orkiestrę dętą. 

Kapelmistrzem jest kmdr ppor. SG Karol Hinc, a tamburmajorem chor. SG Przemysław Jendrych. W swoim dorobku muzycy z MOSG mają wiele osiągnięć, m.in. udział w licznych międzynarodowych konkursach i festiwalach orkiestr dętych w Polsce, Holandii i w Niemczech. 

 

 


 

do góry