Straż Graniczna Morski Oddział Straży Granicznej Święto Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Święto Straży Granicznej

z
16.05.2023

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku Straż Graniczna obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty drugi.

Dzisiejsza Straż Graniczna to profesjonalna formacja mundurowa, w której służy dziś 14,2 tys. funkcjonariuszy (w tym 4,5 tys. kobiet) oraz pracuje ponad 3,3 tys. pracowników cywilnych. Ponad 6,7 tys. funkcjonariuszy wchodzi w skład korpusu chorążych, ponad 5,1 tys. to podoficerowie, a 2,3 tys. to oficerowie. Średnia wieku funkcjonariuszy pełniących służbę w formacji to 38 lat. 10 875 funkcjonariuszy ma wykształcenie wyższe, w tym 7 508 osób legitymuje się tytułem magistra.

Straż Graniczna ochrania odcinek 3600 kilometrów polskiej granicy, z czego ponad 1,6 tysiąca kilometrów przypada na odcinek granicy zewnętrznej. Struktury Straży Granicznej tworzą: Komenda Główna, Biuro Spraw Wewnętrznych oraz 9 oddziałów (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląski, Nadodrzański, Nadwiślański, Karpacki, Morski), obejmujących całe terytorium Polski, 3 ośrodki szkolenia SG (Koszalin, Kętrzyn, Lubań) oraz 98 placówek. Cztery oddziały zlokalizowane są na granicy zewnętrznej UE (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki), trzy na wewnętrznej (Karpacki, Śląski, Nadodrzański), jeden ochrania granicę morską (Morski), a jeden zadania realizuje wewnątrz kraju (Nadwiślański).

Zgodnie z ustawą do głównych zadań Straży Granicznej należy ochrona granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrola ruchu granicznego, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zwalczanie przestępczości o transgranicznym charakterze.

***

Morski Oddział Straży Granicznej jako jedyny w Straży Granicznej ochrania przeszło siedmiusetkilometrowy, głównie morski odcinek granicy państwa. Obszar jego działania rozciąga się od Krynicy Morskiej i granicy z Federacją Rosyjską, aż po Świnoujście – granicę z Niemcami, obejmując województwo pomorskie, zachodniopomorskie i część warmińsko-mazurskiego. To także dwunastomilowy pas wód terytorialnych, strefa przyległa i polska wyłączna strefa ekonomiczna. Odcinek granicy państwowej na morzu ma długość ponad 456 km. W strukturze oddziału znajduje się 9 placówek: w Krynicy Morskiej, Elblągu, Gdańsku, Gdyni, Władysławowie – z Grupą Zamiejscową w Łebie, Ustce, Kołobrzegu – z Grupą Zamiejscową w Darłowie, Świnoujściu – z Grupą Zamiejscową w Rewalu, Szczecinie oraz 2 dywizjony: Kaszubski w Gdańsku i Pomorski w Świnoujściu. W Gdańsku mieści się Komenda Morskiego Oddziału Straży Granicznej, w którym służbę pełni obecnie blisko 1500 funkcjonariuszy i 350 pracowników.

Źródło: KGSG, MOSG

 • Jednostka pływająca SG-215 "Strażnik 5". Fot. J. Hubert Jednostka pływająca SG-215 "Strażnik 5". Fot. J. Hubert
  Jednostka pływająca SG-215 "Strażnik 5". Fot. J. Hubert
 • Samochód Straży Granicznej na lotnisku. Fot. A. Kubiak Samochód Straży Granicznej na lotnisku. Fot. A. Kubiak
  Samochód Straży Granicznej na lotnisku. Fot. A. Kubiak
 • Poduszkowiec Straży Granicznej. Fot. MOSG Poduszkowiec Straży Granicznej. Fot. MOSG
  Poduszkowiec Straży Granicznej. Fot. MOSG
 • Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej. Fot. MOSG Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej. Fot. MOSG
  Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej. Fot. MOSG
 • Pirotechnicy Straży Granicznej na lotnisku. Fot. A. Kubiak Pirotechnicy Straży Granicznej na lotnisku. Fot. A. Kubiak
  Pirotechnicy Straży Granicznej na lotnisku. Fot. A. Kubiak
 • Szybka łódź Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Fot. J. Hubert Szybka łódź Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Fot. J. Hubert
  Szybka łódź Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Fot. J. Hubert
 • Samochód Straży Granicznej w Porcie Nowy Świat. Fot. MOSG Samochód Straży Granicznej w Porcie Nowy Świat. Fot. MOSG
  Samochód Straży Granicznej w Porcie Nowy Świat. Fot. MOSG
 • Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej. Fot. MOSG Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej. Fot. MOSG
  Patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej. Fot. MOSG
 • Funkcjonariusz Straży Granicznej na quadzie. Fot. MOSG Funkcjonariusz Straży Granicznej na quadzie. Fot. MOSG
  Funkcjonariusz Straży Granicznej na quadzie. Fot. MOSG
do góry