Edukacyjna wizyta w Gościnie rozpoczęła się od zapoznania uczniów z zadaniami Straży Granicznej, strukturą organizacyjną Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas spotkania nie zabrakło pytań o służbę i obowiązki funkcjonariuszy SG. Uczniowie klas średnich o profilu mundurowym aktywnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych z zakresu walki wręcz i technik interwencji oraz pomocy przedmedycznej. Mundurowi opowiedzieli im także o zadaniach grupy kontrolnej załóg jednostek pływających. Zachęcali do wstępowania w szeregi SG. Osoby zainteresowane służbą szczegółowo dowiedziały się o poszczególnych etapach rekrutacji i możliwości rozwoju.
W Dniu Otwartym na Wydziale Studiów Społecznych WSB w Gdańsku obecne były klasy maturalne, wśród nich gdański „Spartakus”, z którym MOSG ma podpisane porozumienie o współpracy. Maturzyści zostali zapoznani ze strukturą organizacyjną MOSG oraz zadaniami realizowanymi przez funkcjonariuszy. Mieli możliwość pobrania materiałów informacyjnych o naborze do służby przygotowawczej w SG.
Od 22 stycznia obowiązuje zmieniona procedura postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej. Ma zwiększyć efektywność rekrutacji oraz stworzyć możliwości pozyskania do formacji jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby. Morski Oddział Straży Granicznej w tym roku ma dla kandydatów 140 miejsc.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na stanowisko służbowe, na którym są wymagane specjalistyczne kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe SG są zwolnieni z testu wiedzy i testu sprawności fizycznej. Dotyczy to osób posiadających kwalifikacje zawodowe marynarza przydatne do pełnienia służby bezpośrednio na jednostkach pływających Straży Granicznej lub do wykonywania obowiązków służbowych w komendzie oddziału Straży Granicznej niezbędnych do zabezpieczenia prawidłowej realizacji zadań ustawowych Straży Granicznej w zakresie ochrony granicy państwowej na morzu. Regulacja ta dotyczy również kandydatów z uprawnieniami ratownika wodnego, uprawnieniami do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych, uprawnieniami do wykonywania prac podwodnych, ale też z wykształceniem w zawodzie muzyk i umiejętnościami gry na instrumencie muzycznym przydatnym do pełnienia służby w orkiestrze.
Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl.