Kontrole objęły dwa podmioty gospodarcze działające w branży energetycznej i rolniczej oraz osobę fizyczną. W toku czynności ustalono, że mężczyzna uzyskał 184 zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Wobec pracodawcy wszczęto postępowanie karne, w związku z otrzymaniem wiz przez 30 cudzoziemców niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
Sąd Rejonowy w Świnoujściu, II Wydział Karny, 17 grudnia 2025 roku wydał wyrok w tej sprawie, uznając mężczyznę winnym popełnienia przestępstwa ułatwiania nielegalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat oraz orzekł przepadek korzyści majątkowej w wysokości 36 800 zł.
Działania funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej pozwoliły zapobiec dalszej nielegalnej migracji oraz próbom legalizacji pobytu cudzoziemców w sposób niezgodny z prawem.
